Ponekad i do 65% računa od struje (ili nekog drugog energenta) čini energija utrošena na zagrijavanje vode, a mnogi od nas toga nismo ni svjesni. Električni bojler zagrijava vodu u kupatilu, protočni bojler u kuhinji, štednjak uključimo da pripremimo vodu za kafu, čaj ili neko jelo (supa, tjestenina i slično).
Potrebna nam je topla voda i za zagrijavanje, za čišćenje, za veš mašinu, za mašinu za suđe, za održavanje higijene naše bebice više puta dnevno… Toplu vodu koristimo i za ljepotu (banjanje, čišćenje pora lica na pari, itd.)
PREDNOSTI CIJEVNIH SOLARNIH SISTEMA
Vakuumski cijevni solarni sistemi za zagrijavanje vode, zahvaljujući fizičkim odlikama vakuumskih tuba, kvalitetnije apsorbiraju difuziono zračenje Sunca, pa imaju veću energetsku efikasnost i manje gubitke toplote od pločastih solarnih panela.
ZA PROIZVODNJU TOPLE VODE NIJE POTREBNA STRUJA
Solarni sistemi Rota Solar funkcioniraju potpuno prirodno. Nije potrebna struja, niti pumpa. Bez obzira da li su temperature napolju visoke ili niske, pri optimalanom izvoru sunčeve svjetlosti, solarni sistemi će zagrijavati vodu na temperaturu između 40°C-90°C.
UŠTEDE I DO 65% GODIŠNJE
U prosjeku 10 mjeseci u godini u područjima umjerene klime i 8 mjeseci u godini na područjima kontinentalne klime, solari pokazuju visok performans (tj. zagrijavaju vodu na temperaturu više ili jednako 40°C.
Čak i u danima kada solar zagrijava vodu ispod 40°C, postići ćete uštede, jer ćete postojećim sistemom grijanja dogrijavati donekle zagrijanu vodu iz solarnog sistema, a ne hladnu vodu s gradske mreže.
Zahvaljujući solarnim sistemima, na godišnjem nivou je moguće ostvariti uštede i do 65% na energiji potrebnoj za zagrijavanje vode (topla sanitarna voda + podrška centralnom grijanju + topla voda u kuhinji).
SISTEM BEZBJEDAN I NA -40°C
Rota solarni sistemi su pod garancijom da neće doći do pucanja vanjskih spremnika solara i vakuumskih tuba na temperaturama niskim i do -40°.

KVALITETA VAKUMSKIH TUBA
Vakumske tube su napravljene tako da se dvije staklene tube (jedna unutar druge) ne dodiruju i zrak između njih je vakumiran. Tri su stavke koje potvrđuju kvalitet vakumskih tuba:
– unutrašnje tube su presvučene slojem bakra, aluminijem nitrata i selektivnim crnim slojem
– proces vakumiranja zraka između tuba je potpuno automatiziran
– u proizvodnji staklenih vakumskih tuba se koristi borova kiselina, što staklo čini visoko otpornim na vanjske utjecaje i visoke temperature.
PREDNOSTI VAKUMSIH TUBA:

– apsorbiraju sunčevu svjetlost jednako tokom čitavog dana.
– apsorbiraju svjetlost i pri slabom suncu.
– apsorbiranu sunčevu energiju “zadržavaju” duži period vremena.
– u ljetnom periodu voda u tubama može doseći i 100°C
– kada temperature padnu i do -40°C ne postoji rizik od zamrzavanja vode u tubama.
NAJČEŠĆE POSTAVLJANA PITANJA
Tehničke specifikacije solarnog sistema na principu slobodnog pada?
Tehničke specifikacije solarnih sistema s punim pritiskom
Preduslovi za ugradnju solarnog sistema?
Koja je optimalna veličina bojlera?