Skip to content
Rota Solar d.o.o.
  • Home
  • O nama
    • Privacy policy
  • Proizvodi
    • SOLARNI SISTEMI
      • PRINCIP SLOBODNOG PADA
      • SISTEMI S PUNIM PRITISKOM
      • HEAT PIPE TEHNOLOGIJA
      • ZATVORENI SISTEMI
      • ROTA SOLARNI SISTEM
    • FILTERI ZA VODU
  • CIJENE
  • KONKURSI
  • KONTAKT

Blog

Edukacija

Šest kućanskih aparata koji najviše troše


1. Hladnjak

Prosječan hladnjak troši 255 Wati. S obzirom da je uključen cijeli dan, potrošit ćete 162 kWh mjesečno.

Iako ga ne možemo isključiti, postoji nekoliko načina da smanjimo potrošnju:

– Ne pretrpavajte hladnjak

– Podesite hladnjak na temperaturu koju je preporučio proizvođač

– Redovno čistite iza i ispod hladnjaka kako bi se olakšalo strujanje zraka.

2. Električni štednjak

Ako koristite štednjak samo jedan sat dnevno, potrošiti ćete u prosjeku 45 kWh – 75 kWh mjesečno.

– Koristite štednjak u hladnijem periodu dana.

– Kada isključite štednjak grijat će još 5-10 minuta. Iskoristite tu toplotu – isključite štednjak nekoliko minuta prije nego je jelo gotovo.

– Prilikom pripreme toplih napitaka i jela najviše energije se potroši dok se hladna voda zagrije na temperaturu do 30°C. Ukoliko posjedujete solarni sistem za zagrijavanje vode, iskoristite instant toplu vodu iz solarnog sistema za pripremu toplih napitaka, tjestenine, čorbica i slično.

3. Na osvjetljenje u prosjeku otpada 9% utošene energije.

100-vatna cijalica koja je uključena dva sata dnevno koristi oko 0,2kWh dnevno ili 6kWh mjesečno. Pomnožite to sa brojem sijalica u vašem domu i izračunajte mjesečnu potrošnju.

– Koristite energetski efikasne sijalice

– Radne površine držite blizu prozora kako biste što više mogli koristiti prirodnu dnevnu svjetlost.

– Instalirajte detektore kretanja tako da se sijalice uključuju samo kada je neophodno.

4. Potrošnja televizijske i medijske opreme u prosjeku čini 4% od ukupno utrošene energije.

5. Klima uređaj i grijanje

Oko 47% energije potrošimo na klimu uređaj u ljetnom periodu i na grijanje u zimskom periodu.

– Uložite u kvalitetnije otvore

– Izolirajte dom kao i vodove da biste ih održali toplim.

– Solarni sistemi za zagrijavanje vode također mogu doprinjeti smanjenju potrošnje energenata za centralno grijanje.

6. Električni bojler

Zagrijavanje vode za tuširanje i pranje odjeće troši puno energije, što rezultira visokim računima za struju.

– Izaberite optimalnu veličinu bojlera

– Ugradite filter za tvrdu vodu. Naslage kamenca smanjuju provodljivost toplote pa je potrebno više energije da se voda zagrije.

– U prosjeku 8-9 mjeseci u godini nemojte uključivati električni bojler – koristite solarni sistem za zagrijavanje vode koji ne troši električnu energiju i funkcionira isključivo zahvaljujući besplatnoj energiji sunca. Bez obzira na godišnje doba, pri optimalnom izvoru sunčeve svjetlosti solarni sistem će zagrijati vodu na temperaturu između 40°-90°C.

Ostatak godine (kada solar zagrijava ispod 40°C) elekrični bojler snadbjevajte već toplom vodom iz solarnog sistema, umjesto hladnom vodom s gradske mreže, jer električni grijači najviše energije potroše dok zagriju hladnu vodu s gradske mreže na 30°C.

Također, preporučljivo je uvijek iskopčati uređaj iz mreže ako se ne koristi. Određeni uređaji čak i ako su ostali u stanju pripravnosti mogu potrošiti i do 20 posto energije.


Prikaži više informacija o solarnim sistemima

Edukacija

Koja je optimalna veličina bojlera?


Nije potrebno mijenjati postojeći bojler

Ukoliko već posjedujete ispravan bojler u kupatilu ili u kotlovnici, nije ga potrebno mijenjati. Solarni sistem posjeduje vlastiti vanjski spremnik. Prelaskom na solarno zagrijavanje vode, električni bojler ćete rijetko uključivati.

Da li je električni bojler neophodan?

Električni bojler nije preduslov za ugradnju solarnog sistema za zagrijavanje sanitarne vode. Solarni sistem posjeduje vanjski/rezervni spremnik i može se spojiti direkt na cijev sanitarne vode, bez posredstva električnog bojlera. Kapaciteti solara se kreću od 150 L do 520 L.

Na slici iznad OPCIJA 1 prikazuje spajanje solara direkt na cijev sanitarne vode kod bojlera u kupatilu. Kada se solar koristi električni bojler je zatvoren i obrnuto.

OPCIJA 2 prikazuje spajanje solara direkt na bojler. Bojler se više ne napaja hladnom vodom s gradske mreže, nego već toplom vodom iz solarnog sistema.

Koja je optimalna veličina električnog bojlera?

Cilj je da maksimalno iskoristite potencijal besplatne solarne energije i svedete račun za struju na minimum. Iz tog razloga je poželjan najmanji mogući električni bojler.

Kada je solar spojen direkt na centralni/kombinirani bojler, bojler će se ponašati samo kao međuspremnik preko kojeg će se voda iz solara distribuirati do svih korisnika i da po potrebi dogrije vodu iz solara.

Kako je najefikasnije priključiti solar?

Ukoliko već posjedujte bojler, najbolja opcija je solarni kolektor za vodu spojiti i na postojeći bojler i direkt na cijev sanitarne vode. Postavit će se T-ventili pomoću kojih ćete jednostavno koristiti opciju koja vam odgovara u datom trenutku.

Ukoliko ste u fazi izgradnje, preporučujemo manji električni bojler, jer će bojler koristiti isključivo kao alternativa solaru u danima kada vremenski uslovi nisu optimalni.


< — Vrati se na prethodnu stranicu


Edukacija

Ugradnja solarnih kolektora – objekat u izgradnji


Ugradnja solarnih kolektora za zagrijavanje vode je vrlo jednostavna i u većini slučajeva traje jedan dan. Solarni kolektori za toplu vodu se ugrađuju kako na nove, tako i na već gotove objekte.

Klikom OVDJE pogledajte primjer instalacije solarnog sistema za kuću.

Ukoliko ste u fazi izgradnje i želite se pripremiti za ugradnju solarnog sistema za vodu, potrebne upute ćete naći u nastavku teksta.

Otvori za razvođenje cijevi

Za solarni sistem na principu slobodnog pada koristi se cijev 1/2 za ulaz hladne vode u solar i cijev 3/4 za izlaz vruće vode iz solara.

Za solarni sistem s punim pritiskom koristi se cijev 1/2 i za ulaz hladne vode u solar i za izlaz vruće vode iz solara.

Ukoliko objekat još nije pokriven, ostavite otvore kroz koje će se poslije provući izvodi za solarni kolektor od krova do kupatila.

Prikrivene cijevi

Ukoliko želite da cijevi solara budu prikrivene, pozvati Rota Solar motažere da razvedu cijevi prije finih radova. Solar se na krov može ugraditi i spojiti na spremne cijevi bilo kada u budućnosti.

Optimalna veličina bojlera u kupatilu

Uzmite bojler tek toliki da služi kao alternativa solarnom sistemu za zagrijavanje vode u danima kada su loši vremenski uslovi.

Više o odabiru bojlera pročitajte klikom OVDJE.


< — Vrati se na prethodnu stranicu


Edukacija

Ugradnja solarnih kolektora za bazen


Opcija 1: Stalno cirkulira ista voda

Preduslov da se solar spoji na ovaj način je da u vodi nema klora. Vodu je potrebno cirkulirati i filtrirati.

Solarni sistem za dogrijavanje bazenske vode se može ugraditi uz bazen ili na krov objekta uz bazen.

Opcija 2: Bazen se dopunjava vrućom vodom iz solara

Ukoliko će se vruća voda iz solara koristiti samo za dopunjavanje vode u bazen, kao što je prikazano na shemi ispod, isti solarni kolektor će se koristiti i za proizodnju sanitarne vode za potrebe domaćinstva.

Ugradnja solarnih kolektora za potrebe bazena i domaćinstva

< — Vrati se na prethodnu stranicu


Edukacija

Spajanje solarnog kolektora na bojler u kotlovnici


Solar se može spojiti na sve vrste bojlera

Bez obzira na vrstu i kapacitet bojlera, solarni sistem se može spojiti na ulaz bojlera. Bojler će se napajati vrućom vodom iz solara, umjesto hladnom vodom s gradske mreže.

Moguća ušteda energenata i za centralno grijanje

Ukoliko svakodnevno trošite količinu tople vode koja je veća od kapaciteta vašeg bojlera koji je spojen na centralno grijanje, priključkom solara možete postići i uštede energenata centralnog grijanja i do 40% (na osnovu iskustva motela koji solarima zagrijava centralni bojler kapacieteta 500 L).

Kada se na ulaz kombiniranog bojlera spoji solarni sistem, bojler se više neće snabdjevati hladnom vodom s gradske mreže nego s već toplom vodom iz solarnog sistema.

Umjesto da zagrijava hladnu vodu sa gradske mreže, centralno grijanje će po potrebi samo dogrijati već toplu vodu iz solarnog sistema, pa ćete trošiti manje energenata (ugalj, drva, pelet….)

Prednost otvorenog tipa u odnosu na zatvoreni tip solarnih kolektora

Dok se zatvoreni tip solarnih kolektora može spojiti isključivo na spiralu kombiniranog bojlera, otvoreni tip solarnih kolektora se može koristiti i samostalno, bez posredstva kombiniranog bojlera.

Za ugradnju zatvorenog tipa kolektora preduslov je da posjedujete bojler kapaciteta minimum 200 L, a za otvoreni tip solarnih sistema za vodu ne postoji takav preduslov. Otvoreni tip solarnih sistema se može spojiti na bilo koji kapacitet i vrstu bojlera.


< — Vrati se na prethodnu stranicu


Edukacija

Ugradnja solarnih kolektora za više kupatila


Ugradnja solarnog kolektora na principu slobodnog pada

Solarni kolektor za zagrijavanje vode na principu slobodnog pada (niskotlačni) se priključuje direkt na cijev sanitarne vode kod bojlera u kupatilu (pogledajte video u nastavku).

Za veći prikaz videa kliknite jednom na video, a zatim na kvadrat koji se pojavi u donjem desnom uglu videa.

Ugradnja solarng kolektora

Ugradnja solarnog kolektora s punim pritiskom

Dok kod solarnog sistema na principu slobodnog pada koristite ili solar ili električni bojler, solarni sistem s punim pritiskom nudi opciju kombinovanog zagrijavanja.

Solarni sistem za vodu , s punim pritiskom, se može spojiti direkt na ulaz za hladnu vodu postojećeg bojlera, tako da se električni bojler automatski aktivira ako je potrebno dogrijati vodu iz solara.


< — Vrati se na prethodnu stranicu


Edukacija

Ugradnja solarnih kolektora u BiH / jedno kupatilo


Solarni sistem za vodu na principu slobodnog pada

Solarni sistem za zagrijavanje vode na principu slobodnog pada (niskotlačni) se spaja direkt na cijev sanitarne vode u kupatilu.

Pogledajte video ispod. Za veći prikaz videa, kliknite jednom na video, a zatim na kvadrat koji se pojavi u donjem desnom uglu videa.

Kad želite koristiti vruću vodu iz solara otvorite ventil od solara, a ventil od električnog bojlera zatvorite. I obrnuto, kada želite koristiti bojler – zatvorite solar, a otvorite ventil električnog bojlera.

Solarni sistem za zagrijavanje vode s punim pritiskom

Ugradnja solarnog kolektora s punim pritiskom, osim gore navedenog načina spajanja, omogućuje da se solar za vodu priključi i direkt na ulaz za hladnu vodu vašeg postojećeg električnog bojlera.

Električni bojleri najviše energije potroše dok podignu temperaturu vode na 30°C. Iz tog razloga se postižu značajne uštede kada se električni bojler snadbjeva već toplom vodom iz solara, umjesto hladnom vodom s gradske mreže.


< — Vrati se na prethodnu stranicu


Edukacija

Rota Solar dostava


Rota Solar d.o.o. vrši besplatnu dostavu na području cijele BiH. Na slici ispod su prikazane lokacije naših dosadašnjih kupaca.


< — Vrati se na prethodnu stranicu

Edukacija

Montaža solarnog sistema na krov


Vrsta krova

Ugradnja solarnih sistema se vrši na sve vrste krovova (crijep, lim…). Zavisno od vrste krova nekada će se solar pričvrstiti za gredu ispod crijepa, ili, ako je limeni krov, jednostavno će se pričvrstiti za lim.

Orijentacija krova

Za najbolji performans, solarni sistemi se postavljaju okrenuti ka jugu. Ukoliko je krov na dvije vode i nijedna strana ne gleda ka jugu, solar će se montirati kao na primjeru ispod.

Nagib krova

Solari se mogu ugraditi na standardne i blaže nagibe krovova, kao i na potpuno ravne površine. Kod krovova oštrijeg nagiba, nepohodno je izraditi posebne platforme za solare.

Ugao solarnih kolektora

Nosači solarnog sistema se mogu podesiti, produžiti ili skratiti po potrebi. Ugao pod kojim solar najefikasnije zagrijava se mijenja iz mjeseca u mjesec. Naravno, nije moguće mijenjati ugao solara svaki mjesec, iz tog razloga je za svaki grad u svijetu određen optimalni ugao pod kojim će solar zagrijavati ravnomjerno tokom čitave godine.

Za bh. gradove optimalni ugao je u prosjeku 45°.


< — Vrati se na prethodnu stranicu.


Edukacija

Preduslovi za ugradnju solarnog sistema


Kliknite na jedno od ponuđenih pitanja ispod

Da li trebam mijenjati postojeći električni bojler? Koji je optimalni kapacitet bojlera?
Kako se solarni sistem montira na krov?
Ugradnja solarnih kolektora za jedno kupatilo
Ugradnja solarnih kolektora za više kupatila
Ugradnja solarnih kolektora – spajanje na bojler u kotlovnici
Montaža solara za zagrijavanje bazena
Solarni kolektori kao podrška centralnom grijanju?
U koje gradove Rota Solar vrši besplatnu dostavu?
U fazi sam izgradnje kuće, kako se mogu pripremiti za solar?
Da li se solar može montirati na staru gradnju?
Ocijene postojećih kupaca

< — Vrati se na prethodnu stranicu


Edukacija

Solarni sistemi za centralno grijanje


Da li su solarni kolektori / paneli namijenjeni i za centralno grijanje? Može li solar zagrijati radijatore?

Teoretski, pri optimalnom izvoru sunčeve svjetlosti, solarni sistem zagrije vodu sasvim dovoljno da drugi izvor zagrijavanja nije potreban.

U praksi se solari ipak koriste u kombinaciji sa postojećim sistemom grijanja (peć na pelet, drva i sl.)

Mjesečni račun za struju 4-člane porodice, koja sebi ne uskraćuje toplu vodu u cilju manjih računa, iznosi u prosjeku 110 KM. Nakon prelaska na solarno zagrijavanje vode, samo na proizvodnji sanitarne vode, uštede u prosjeku 600 KM godišnje. Ovaj iznos je dovoljan da pokrije sve troškove centralnog grijanja!

Ako solari koriste za zagrijavanje sanitarne vode čitave godine i dodatno kao podrška grijanju u zimskom periodu, povrat investicije će se ostvariti za 3-4 godine. Kada bismo solare koristili samo za centralno grijanje, taj rok bi se produžio i do 15-tak godina.

Jer ako solar koristimo za sanitarnu vodu i podršku grijanju dovoljan je jedan kolektor 300 L koji će postići godišnje uštede oko 600 KM, a ako želimo da solari samostalno zagrijavaju radijatore, bila bi potrebna najmanje 3 kolektora na 6 radijatora.

Dodatno, solarnom sistemu je potrebno 2-3 sata optimalnog izvora sunčeve svjetlosti kako bi zagrijao vodu na temperaturu iznad 40°C. Stoga, solarnu podršku grijanju uključujemo u popodnevnim satima.

Optimalno rješenje i najbrži povrat investicije donosi kombinacija solarnog zagrijavanja sanitarne vode i solarne podrške grijanju.

Na ovaj način se potencijal solarne energije iskoristi maksimalno, kapacitet tople vode se u potpunosti upotrijebi i uštede energenata se postižu tokom čitave godine.

Zbog dužine dana i optimalnijih vremenskih uslova, podrška grijanju je najefikasnija u prijelaznim mjesecima.


< — Vrati se na prethodnu stranicu

Edukacija

Primjena solarnih sistema za vodu


Podjela solarnih sistema se vrši po osnovu tri kriterija: vrsta kolektora, vrsta sistema i područje primjene.

Područje primjene

Zavisno od vrste, solari za zagrijavanje vode se koriste kao solarni sistemi za kuću, solarni sistemi za vikendicu, solarni sistemi za potrebe industrije, komercijalni solarni sistemi, solarni sistemi za veće stambene objekte i solarni sistemi za bazene.

Vrste kolektora

Postoje pločasti (panel) kolektori, neglazirani kolektori i vakumski cijevni kolektori. O razlikama između cijevnih i pločastih solarnih kolektora pročitajte klikom OVDJE.

Vrste sistema

Po osnovu vrste sistema, solari se dijele na solarne sisteme s punim pritiskom (visokotlačni), solarne sisteme na principu slobodnog pada (niskotlačni) i industrijske solarne sisteme.

< — Vrati se na prethodnu stranicu

Posts navigation

1 2 3

Recent Posts

  • Ugradnja solarnih kolektora – objekat u izgradnji
  • Ugradnja solarnih kolektora za bazen
  • Spajanje solarnog kolektora na bojler u kotlovnici
  • Ugradnja solarnih kolektora za više kupatila
  • Ugradnja solarnih kolektora u BiH / jedno kupatilo

Meta

  • Log in
  • Entries feed
  • Comments feed
  • WordPress.org
Theme by Colorlib Powered by WordPress